Reading Time: 5 minutes

Katuseplekk, katusekivi, eterniit ja sindelkatus on Eesti majaomanike seas neli kõige populaarsemat valikut.

Korralik katus algab hoolikalt valitud materjalidest ja hästi läbimõeldud paigaldusest. Hea katus peab püsima tervena ja oma ülesannet täitma aastakümneid. Lisaks temperatuuri kõikumisele peab katus taluma tuult, erinevaid sademeid, sealjuures ka happelisi ja ultraviolettkiirgust.

Eestis on eramajade puhul enamlevinud katusetüübiks viilkatus. Klassikalise viilkatuse katusekattematerjalide valik on väga lai ja võimalik on paigaldada näiteks: katuseplekk, katusekivideterniit, bituumensindlid jne.

KATUSEPLEKK

Katuseplekk on vetthülgava materjal, mis tähendab, et materjal ei ima endasse niiskust ja takistab õige paigalduse korral sademete ligipääsu maja konstruktsioonidele. Katuseplekki soetades tuleb katuse pindala ja materjali kulu võimalikult täpselt välja arvestada, sest hiljem on väga tülikas plekiga kaetud katust lappida.

Katuseplekki ostes tuleb erilist tähelepanu pöörata materjali paksusele. Väga odava hinnaga soetatud õhuke katuseplekk võib küllaltki lühikese aja jooksul hakata tekitama palju “peavalu”. Talvisel ajal võib lumekoormusega õhuke plekk kergelt muljuda, tugevama tuulega laperdada vastu katusekonstruktsiooni ning üleüldiselt võib katuse eluiga osutuda oodatust lühemaks.

Võrreldes kivi- või eterniitkatusega on katuseplekk sademete korral tüütult lärmakas, tekitades pidevat pleki müra hoones. Katuseplekk on ka väga vastuvõtlik temperatuuri kõikumistele. Soojal suveilmal kütab päikesekiirgus katusealused toad kiiresti üles ning temperatuur ilma vajalike seadmeteta võib muutuda talumatuks.

KATUSEKIVI

Kivikatus on meie kliimas hinnatud valik. Kivi on vaikne, vastupidav ja silmailu pakkuv katusekattematerjal, mida valmistatakse tavaliselt betoonist või savist. Toormaterjali kaalu tõttu on ka katusekivi raske materjal, mis nõuab omale tugevat katusekonstruktsiooni. Sellest tulenevalt on kvaliteetne kivikatus teistest oluliselt soolasema hinnaga. Keskmise elumaja 150 ruutmeetriline kivikatus kaalub 7,7 tonni, kuid näiteks sama pindalaga eterniitkatus kaalub ligi 3,2 korda vähem, ehk 2,4 tonni. Lumerohkel talvel tuleb lumi kivikatuselt kindlasti eemaldada, sest kivikatus ja sulalumi võivad oma tohutu raskusega katusekonstruktsiooni kahjustada.

ETERNIITKATUS

Eterniit on vaieldamatult üks enimkasutatud katusematerjale Eestis ja Baltikumis ning seda ka põhjusega. Tänapäevasel asbestivaba Leedu eterniidil on sarnased omadused kivikatusega ja on seejuures soodsam kivikatuse materjali tavapärasest hinnast. Kivikatuse konstruktsioonid peavad kandma kuni 3,2 korda suuremat massi ja roovisamm peab kivil olema tihedam. Seetõttu on eterniidi paigalduse hind kuni 25% soodsam.

Kui võttes arvesse konstruktsioonide ehitamise, lisatarvikute ja paigalduse hinnad on võimalik saavutada eterniiti valides ka hinnavõit kiviprofiil katusepleki üle. Kui katuseplekk vajab väga täpselt looditud roovi, ei ole vaja eterniiti paigaldades hästi säilinud aluskonstruktsiooni puhul roovitust ümber teha ega tugevdada. Kui vana roovitus veel peab, saab uue plaadi koheselt olemasoleva konstruktsiooni peale kruvida.

Asbestivaba Leedu eterniit on hingav materjal, mis parandab hoone ventilatsiooni ning erinevalt katuseplekist kuivab liigniiskus konstruktsioonist välja. Eterniitkatus on müravaba nii tuule kui ka vihmaga ja lihtne paigaldada. Samuti ei vaja vana eterniitkatuse vahetamine uue vastu ehitusluba. Võrreldes katuseplekiga on eterniitkatus ka vastuvõtlik leelistele hapetele. Eterniit on täiesti keskkonnasõbralik materjal. Nõukaaegne asbest on tänapäeval asendatud PVA-kiuga, millel on palju paremad omadused tsemendi tugevdamiseks.

SINDELKATUS

Sindelkatus on oma olemuselt väga vastupidav ja igati väärt investeeringut! Tegemist on bituumensindlitega, mis on mõeldud viilkatustele. Oma pika elueaga on sindelkatus võrreldav kivikatusega, sealjuures pakkudes 25-30 aastast garantii. Õige paigalduse korral on vastupidav ka tugevale tuulelelihtne paigaldada ja tänu oma mõõtmetele hoiad märgatavalt raha kokku katusepaigalduskuludelt.

Sindelkatus on soodsam variant kui kivikatus, näiteks keskmise elumaja 150 ruutmeetriline kivikatus kaalub 7,7 tonni, kuid näiteks sama pindalaga sindelkatus kaalub ligi 4,8 korda vähem, ehk 1,6 tonni. Samuti ei vaja bituumensindel oma raskuse juures nii tugevat katusekonstruktsiooni. Kivikatuse puhul tuleb rohke lumi kindlasti katuselt eemaldada, et see ei kahjustaks raskusega katusekontruktsiooni, nõtkete bituumensindlite krobelisel pinnal sulab lumi järk-järgult, ega lange katuselt suurte tükkidena, nagu näiteks plekk-katuselt.

Kokkuvõte

Mis tahes katusekatte eluea pikkus eeldab õiget hooldust. Kord aastas tuleks puhastada veerennid ja kontrollida läbiviigud, koristada lehepuru ja oksapraht korstna ümbruses ning tekkinud sammal vee ja harjaga katusekattelt maha lükata. Kivi-,eterniit ja sindelkatus on üldiselt väga pika elueaga ja seejuures ka kuni 30 aastase materjali garantiiga. Kivipuistega katusepleki garantiiaeg isegi 50 aastat. Garantiiaeg on periood, mille jooksul tootja kohustub tarnima uue katusematerjali, kui õigesti paigaldatud katus on osutunud praagiks. Kivikatusel puudub esteetilise välimuse garantii, kuid eterniitkatusel garanteeritakse katuse välimuse 5 aasta jooksul peale ostu.

YKS Grupp OÜ on Eesti Võlausaldajate Liidu liige. Sertifikaati näeb siin.

Object ei ole toetatud®